EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL 2018 PROGRAMME  

LITTLE SHIT EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL

FRIDAY 26th OCTOBER:   SUMMERHALL
Doors Open 7:00pm – Programme starts 7:30pm

TRIBES AND TRIBULATIONS

In tribes we trust. Is there logic to our social selections? Our communities protect us, but sometimes we find ourselves cast out in the cold.  How do we react when we become outsiders?

From Best British Short at the London Short Film Festival to darkly humane Afghan documentary and from the Audience Award winner at Clermont-Ferrand to a European Premiere drama from the Reunion Isle, as well as the Grand Prix winner at the Brussels Short Film Festival;  we present an
award-winning selection of short film with an outsider view of human life.

LITTLE SHIT                               Richard Gorodecky                                         Winner Best British Short/London Short Film Festival

ONE                                            Javier Marco                        UK Premiere       Winner Le Grand Prix International/Brussels Short Film Festival

AFGHAN COAL                            Zeynep Kececiler                 UK Premiere       Winner Best Foreign Language Doc/Nice International Film Festival

POISSON DE MARS                     Pierre-Marc Drouin             UK Premiere       Winner Best Script & Actor/Palm Springs International Film Festival

LA FAIM VA TOUT DROIT            Giulia Canella                                                    ADRIATIC FILM FESTIVAL GUEST FILM  

  

ARTHUR RAMBO                        Guillaume Levil                    European Premiere

HYBRIDS                                     Florian Brauch                    UK Premiere       Winner Best Student Film/Annecy Int. Animated Film Festival

BONOBO                                     Zoel Aeschbacher               UK Premiere        Winner Audience Award/Clermont-Ferrand Int. Short Film Festival

MAY DAY                                     Olivier Magis & Fedrik De Beul                      UK Premiere

 

FRIDAY 26th OCTOBER:   AN TALLA, ISLE OF TIREE
*Satellite Event 1 – Hosted by Screen Argyll*
Programme starts 6:30pm

SCREEN ARGYLL EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL

We’re delighted to be sharing our opening day across Scotland to our friends at Screen Argyle
with our first satellite event for 2018, on the beautiful Isle of Tiree, at the An Talla centre. on our opening night!

We’ll be screening a mix of some of our favourite short films ranging from our Rising Star award winner Alia Ghafar’s bittersweet
Scottish drama, Salt & Sauce and Robin Joseph’s Oscar-nominated animation Fox & The Whale.
We screened there last year and looking forward to entertaining the isle again this year!

WICKED GIRL EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL

SATURDAY 27th OCTOBER:   SUMMERHALL
Doors Open 7:00pm – Programme starts 7:30pm 

OUT OF THE ASHES

A flick of a cigarette – moments of disaster can bring about a breath of calm and usher in positive change. Humankind’s capacity for rising Phoenix-like from the flames is seemingly boundless. What doesn’t kill us…

With films ranging from Belgian comedy and Clermont-Ferrand winning New Zealand Drama, Turkish animation and Jury Prize winner at Annecy, alongside Scottish, Italian, US and Chinese shorts in a packed programme of films from the ashes!

NIGHT OF BRASS                          Anna van Keimpema              UK Premiere           Winner Best Actress/Planos Short Film Festival

I-OCCUPY                                      Lorenzo Lodovichi                  UK Premiere

BLUE CHRISTMAS                         Charlotte Wells

CORKY                                           Ty Primosch                                                           Winner Best Animation/Boston Film Festival

TAKE ME SWIMMING                     Claire Dix

PEGGIE                                              Rosario Capozzola                                                    ADRIATIC FILM FESTIVAL GUEST FILM  

THE WORLD IN YOUR WINDOW    Hamish Mortland                   UK Premiere           Best Student Film Award/Clemont-Ferrand Int. Short Film Festival

BROKEN ANGEL                             Hu Yichuan                            European Premiere

WICKED GIRL                                 Ayce Kartal                                                             Jury Prize Winner/Annecy International Animation Festival

AINHOA                                          Iván Sáinz-Pardo                   UK Premiere

 

ESTONIAN PROG EDINBURGH SHORT FILM FESTIVA

FRIDAY 2nd NOVEMBER:   FILMHOUSE
Programme starts 8:40pm 

ESTONIAN ANIMATION: LINDEN SPACE

ESTONIAN SHORT FILM CENTRE EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL

Edinburgh Short Film Festival presents Linden Space.  A collection of animated films made by the students of Priit Pärn, a world famous Estonian cartoonist and animation director.
The programme is curated by Peter Murmaa of the Estonian Short Film Centre and presents the outstanding and award-winning work of a new generation of Estonian animators; who carry on their master’s teachings in their own unique way.

 

SATURDAY 3rd NOVEMBER:   SUMMERHALL

VFX FOR INDEPENDENT FILM-MAKERS MASTERCLASS WITH DAN CULLEN

Programme starts 2:00pm

Visual Effects Workshop, led by experienced VFX expert, Dan Cullen. The aim of the workshop is to show how practical skills in VFX packages – many of them compatible with ordinary laptops – can create realistic environments which may be too expensive, impractical or time consuming to capture on film and can help to cut costs for film-makers.
Dan graduated in Digital Post-Production from NFTS and is currently working at Smoke & Mirrors as a commerical artist and compositor.
Dan’s previous credits include the Foster’s Beer ads and the feature film ‘Black 47’.

 

 

SATURDAY 3rd NOVEMBER:   SUMMERHALL
Doors Open 7:00pm – Programme starts 7:30pm 

IN THE DARK

In this dark, dark house, can you blindly stumble free when there is no path for you to follow?
In these dark, dark woods, can you forge a home in the pitch-black night? A series of films exploring how we try to find our way amid darkness.
From the audience award winner at Cannes 2018 to Colombian animation by Emmy-winning animators, and from South Korean neo-noir to Scottish neo-realist poetry, we’ll try to find out if there is a way home!

AQUARIUM                        Lorenzo Puntoni                UK Premiere

THE WIDER SUN                Sophia Carr-Gomm

CURSE OF THE WEREDUCK       Stuart Hubbard

SILENT CAMPINE               Steffen Geypens                UK Premiere                     Winner Best Short Film/Vaughan International Film Festival

CRY BABY BLUE                 Marlek al-Habib

RITUAL                               Dan Schwartz                    European Premiere

A TAXI OF COLDNESS         Joonha Kim                       European Premiere

BEASTS                               Sandra Schiessl                UK Premiere                      Winner Flotter Dreier Award/KurzFilmFest Hamburg

ON THE BORDER                 Wei Shujun                                                                Nominated for Palme D’Or/Cannes Film Festival

JOHNNY THINKS                 Malcolm Rumbles

MORPHOSIS                        Santiago Castaño             European Premiere

 

OVUM EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL

SUNDAY 4th NOVEMBER:   SUMMERHALL
Doors Open 7:00pm – Programme starts 7:30pm 

FRIEND OR FOE

First impressions can be flawed. It takes time to get to know someone, and occasionally help comes to us from an unexpected place.
The hidden facets of the people around us are revealed, sometimes in our favour and sometimes with unforeseen results!

A look at allies and enemies, helpers and adversaries through short films including winner of Best film at SXSW and Grand Jury winner at Sundance. There’s Argentinian Sci-Fi and Rhode Island Film Festival Grand Jury award winner, as well as outstanding Finnish and Afghan drama,
award-winning Scottish horror and even Lebanese comedy!

AL HMAR                                  Tariq Keblaoui                 UK Premiere

RADIOACTIVE                            Pamela Gray

CLOSE TO THE BONE                Kevin Pickering                                        Winner Best Director/Scottish Short Film Festival

OVUM                                        Luciano Blotta                UK Premiere     Winner Best in Fest & Best Fantasy/Los Angeles Short Film Festival

GYPSY’S KISS                             Paul Murphy                                            Winner Directors UK & ARRI Challenge

PARRU PI TIA                             Giuseppe Carleo                                      ADRIATIC FILM FESTIVAL GUEST FILM

THE CAMEL BOY                        Chabname Zariâb            UK Premiere

LOST AND FOUND                      Andre Franco

BORN WRONG                            Kaisa El Ramly                                         Winner Nordic Talents 2016

EMERGENCY                               Carey Williams                UK Premiere     Grand Jury Award/Sundance Film Festival

 

PATER FAMILIAS EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL

TUESDAY 6th NOVEMBER:   EDEN COURT THEATRE, INVERNESS
*Satellite Event 2*
Programme starts: TBC

We’re very pleased to be working with Eden Court Theatre this year to present a programme of outstanding short films
to audiences in Inverness for the first time!
As the city’s leading arts venue, it’s wonderful to have a programme of international, Scottish and UK Award-winning
short films screening in the Highlands, at Eden Court.

THE LEGEND OF BOB LEONARD EDINBURGH SHORT FILM FESTIVAL

THURSDAY 8th NOVEMBER:   FILMHOUSE
Programme starts 8:40pm 

THE GAMES WE PLAY

Human culture is endlessly playful and immersed in trickster traditions, and playtime takes on a myriad of forms.
From Peruvian Black Comedy to award winning Swiss and Canadian animation as well as the Jury Award Winner at Sundance, we explore Games and Play in all its manifestations.

RETUKIRI TUKIRI                                          Germán Tejada/Daniel Martin Rodriguez              UK Premiere

THE LEGEND OF BOB LEONARD                   Will Kenning

PATER FAMILIAS                                           Giacomo Boeri                                                       UK Premiere

BAGHEAD                                                      Alberto Corredor                                                                                Winner Best Film/Cryptshow Festival

SCHEIDEWEG – TEENAGE THREESOME        Arkadij Khaet                                                        UK Premiere         Best Film/Chicago Pride Film Festival

DEATH VAN                                                    Michael Enzbrunner                                                                          Audience Award/Simply Shorts, Brisbane

FAUVE                                                            Jeremy Comte                                                                                    Special Jury Award/Sundance Film Festival

COYOTE                                                          Lorenz Wunderle                                                   UK Premiere        Best Animated Film/Aspen ShortFest

CHUCHOTAGE                                                Barnabás Tóth                                                        UK Premiere

 

hasta los huesos Edinburgh Short Film Festival

 

FRIDAY 9th NOVEMBER:   FILMHOUSE
Programme starts 8:40pm 

MEXICAN SHORTS: MEXICAN INSTITUTE OF CINEMATOGRAPHY

The Edinburgh Short Film Festival presents Mexican shorts courtesy of IMCINE, the Mexican Institute of Cinematography.
A curated programme of award-winning and eclectic shorts ranging from animation to drama and documentary. This mixed sample represents an exploration of Mexican culture, sometimes celebrating it and sometimes condemning the country’s devastating reality.  But in each case, IMCINE showcases the wide range of talent and artistry Mexican contemporary film has to offer.

 

SATURDAY 10th NOVEMBER:   SUMMERHALL

TIMELAPSE FILM & PHOTOGRAPHY MASTERCLASS WITH WALID SALHAB

Programme starts 2:00pm

What happens when we observe time? What do we learn and how does our observations change when we speed it up or slow it down? And how exactly do we do that?

In this event, hosted by Edinburgh International Science Festival, timelapse photography pioneer Walid Salhab will be in conversation with documentary filmmaker Amanda Rogers, sharing his innovative techniques in creating groundbreaking timelapse videos and screening his films that offer a spectacular view on Scotland and our world.

Whether you’re an enthusiastic photographer/filmmaker or just curious about the timelapse function on your smartphone, come along for a glimpse of the craft behind the creation. Pick up some tips on making your own timelapse videos, we’ll share your creations on our website and social media!

 


SATURDAY 10th
 NOVEMBER:   SUMMERHALL
Doors Open 7:00pm – Programme starts 7:30pm 

WHAT THE FUTURE HOLDS

Our minds are haunted by thoughts on that which is yet to come. How do we find comfort in the present and look towards the future with curiosity?
Presenting short films that explore this theme from Tribeca Best Animation-winning Irish animation and award winning drama from Germany and Guadaloupe, as well as the winner of Mecal Barcelona audience award and astonishingly realised war drama from the USA.

AWARD CEREMONY & CLOSING NIGHT PARTY
Following the screening we’ll be presenting our Best Film, Best Animation and Best Scottish Film awards, while our infamous closing night party begins straight afterwards until 1am. Programme Tickets also valid for ceremony and party.

AN ISLAND                                            Rory Byrne                             UK Premiere         Grand Prix Winner/NAFF Neum Animated Film Festival, Bosnia

THE FLOOD IS COMING                        Gabriel Bohmer

GUEST FILM                                            FLORENCE FILMCORTI BEST FILM WINNER

THE FOREST FULL OF RABBITS            Nikolai Knackmuss                UK Premiere

ENOUGH                                                Anna Mantzaris                                                    Winner Best Student Film/Anifest 2018, Czech Republic

LATE AFTERNOON                                 Louise Bagnall                                                     Best Animated Short/Tribeca Film Festival 2018

THE THIRD KING                                    Christoph Oliver Strunck      UK Premiere           Best Cinematography/Bermuda International Film Festival

THE FALL                                                Angela Tiatia                        European Premiere

VIRE                                                        Hugo Rousselin                    UK Premiere            Best Short Film Award/FEMI 2017

SONDER                                                  Neth Nom                             UK Premiere

AWARDS CEREMONY & CLOSING NIGHT PARTY FOLLOWS THE SCREENING